Üst banner
Otellerde Online Tahsilat Sistemi

Otellerde Online Tahsilat Sistemi

Turizm, ülkelerin döviz girdisi bakımından en önemli sektörlerden biridir. Ancak turizm sektörünün de bazı sorunlarının olduğunu unutmamak gerek. Tahsilat da bu sorunların en kritiğidir. Özellikle uzaktan yapılan kredi kartı ile tahsilatlarda firmaların ve otellerin çok dikkatli olması gerekir. Güven bir ödeme sistemi oluşturmak için online tahsilat yöntemi kullanabilir, ödeme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Otellerin ve Turizm Acentelerinin Kanayan Yarası: Chargeback

Ters ibraz olarak da bilinen chargeback, kart sahiplerinin kendilerinden habersiz olarak yapılan işlemlere yaptıkları itirazdır. Bu itiraz, kart sahibi tarafından öncelikle kartın ait olduğu bankaya yapılır. Banka da işlemin yapıldığı iş yerinden tüm detayları talep eder. İş yeri, itiraza neden olan işlemle alakalı detayları bankaya iletir. Yapılan incelemeler sonucunda kart sahibi haklı bulunduğu takdirde iş yerinin çalışmış olduğu banka tarafından kart sahibine ücret iadesi gerçekleştirilir. Genelde pin ya da 3D secure şifresinin kullanılmadığı uzaktan ödemeler sonrası ortaya çıkan bir durumdur.

Chargeback, adeta turizm sektörünün kanayan yarası haline gelmiştir. Mail order yöntemi ile ödemesini kredi kartından pin ya da 3D secure şifresi olmadan gerçekleştiren müşteri, otelde konaklamasını yapmakta ve Bu süre zarfında otelin tüm imkanlarından da faydalanmaktadır. Tatil tamamlandığında Kart sahibi ekstresinde ödeme hareketi gördüğünde bankasını arıyor, bu işlemi kendisinin yapmadığını ve bilgisinin de olmadığını söyleyerek tüm otel harcamalarına itiraz ediyor. Banka da otel ya da acente ile iletişime geçerek ücretin kart sahibine yatırılmasını sağlıyor. Bu durum, turizm sektöründe hizmet veren başta oteller olmak üzere tüm firmalara hem maddi hem de zaman kaybına sebep vermektedir.

Otellere Özel Güvenli Tahsilat Sistemi

Tahsildar tarafından başta oteller olmak üzere tüm turizm sektörüne özel güvenli ödeme sistemi geliştirilmiştir. Otellere özel tahsilat sistemi sayesinde kredi kartı ile yapılan ödemeler yüksek güvenlik önlemleri ile korunmakta ve firmanıza ait ödeme sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde chargeback ile ortaya çıkabilecek kayıpları önleyebilir, ödeme süreçlerindeki sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Otelinizden ve acentenizden hizmet satın alacak olan müşteri de bilgisayar, akıllı telefon veya bilgisayarından ödemesini güvenli bir şekilde tamamlamış olur.

Otellere özel olarak geliştirdiğimiz ödeme sisteminin avantajlarından bazıları ise şu şekildedir:

  • Müşteri, bankadan gelen onay kodunu kimseyle paylaşmadan ödeme işlemini gerçekleştirir.
  • Sanal pos ile 3D Secure ödeme
  • Online rezervasyon/iptal/iade
  • ERP ve muhasebe entegrasyonu
  • Mobil cihazlardan ödeme alabilme
  • E-Mail ve SMS ile kolaylıkla ödemenin gerçekleşmesi
  • Chargeback sorunlarının ortadan kalkması
  • Otellerde E-Tahsilat Sisteminin Avantajları

Tatil yapmak isteyen her müşteri tatil paketini hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamak ister. Fakat ödeme gerçekleştirirken kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemezler. E-Tahsilat sistemi sayesinde tatil satın almak isteyen müşterilerinize hızlı ve güvenli bir ödeme yöntemi sunabilirsiniz.

Bir otelde chargeback sayısı arttığı takdirde o banka ilgili otelle çalışmayı bırakabilir. Aynı zamanda aylarca hatta yıllarca sürebilecek dava süreçleri başlamış olur. E-Tahsilat sistemleri bu tarz durumların da önüne geçmiş olur.

Online Bayi Tahsilat Sistemi

Tahsildar’ın bayi tahsilat sistemi, otel sektöründeki firmalara bankalardan aldıkları cazip komisyon ile taksit seçeneklerini alt bayilerine ve müşterilerine sunma imkanı sunuyor. Bayi tahsilat sistemi ile senet, çek, mail order gibi yöntemler yerine daha hızlı ve güvenli bir şekilde tahsilat yapabilirler.

ERP Entegrasyonları

17 yıldır B2B ve B2C sektöründe yüzlerce ERP entegrasyonu gerçekleştirilmiştir. Logo GO, Logo Tiger, Mikro, Eta, Navision ve diğer ERP’ler ile ürünlerimiz birçok noktada entegre edilmiştir. Tahsildar ürünü ile üye ve bayi bilgilerinin ERP tarafına aktarılması, kredi kartı fişlerinin muhasebe altyapısına göre farklı senaryolarla aktarılması, cari hesap hareketlerinin, cari hesap bakiyelerinin, cari hesap ortalama vade bilgilerinin aktarılması gibi senaryolar gerçekleştirilmektedir.

Tahsilat sırasında cari hareketlerin yansıtılarak fatura üzerinden tahsilat hareketini kapatma, ortalama vade bilgisine göre banka geri dönüşüm oranlarını karşılaştırarak gösterme gibi alternatif senaryolar firma ihtiyacına göre oluşturulabilmektedir.

Detaylı bilgi için demo sayfamızı inceleyebilir ya da 0850 532 75 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.