Şirketler İçin Tahsilatın Önemi | Tahsildar.com.tr

Şirketler İçin Tahsilatın Önemi

Şirketler İçin Tahsilatın Önemi

Ticari faaliyet içerisinde olan her kurum ve kuruluşun başlıca amacı ticaretini yaptığı ürünün veya verdiği hizmetin karşılığını maddi olarak almak, kısacası kar etmektir.

Ancak kar etmek yetmez, alacakları mutlak suretle tahsil etmek gerekir. Geçmişten bugüne çoğu firma sattığı malın veya verdiği hizmetin karşılığını tahsil etmekte zorlanmaktadır. Bunun birçok nedeni olabilir ancak alacaklı olan taraf nedenlerinden ziyade sonuçlara odaklı ilerlemektedir. Kendi ticari aktivitesini kesintisiz bir şekilde sürdürebilmesi için alacak-verecek çarkının belirli bir istikrarda gitmesi gerekir. Aksi halde ticari faaliyet tehlikeye girebilir hatta son bulabilir.

Tahsilatın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Başlıca tahsilat yöntemleri;

  • Çek tahsilatları
  • Senet tahsilatları
  • POS ile yapılan tahsilatlar

Bu geleneksel yöntemleri kullanırken maalesef başarısız olma olasılığı artmaktadır. Çünkü ülkemizde kredi kartı kullananların sayısı hiç de azımsanacak kadar değildir.  Kredi kartlarının bu denli fazla kullanılması işletmeleri de farklı yöntemler bulmaya mecbur bırakmıştır. Bu noktada devreye online tahsildar uygulaması girmekte ve firmaların ihtiyaçlarını gidermede büyük fayda sağlamaktadır.

Tahsilat işlerinden sorumlu olması için harcanacak olan personel maliyetleri de tahsildar sayesinde azalmaktadır. Çünkü,  sanal pos sayesinde ister cep telefonuna indirilecek mobil uygulama ile ister dizüstü ister masaüstü bilgisayardan saniyeler içerisinde alacakları tahsil etmek mümkündür. 24 saatin bile yoğun çalışma temposuna yetmediği malum. Oysa tahsildar ile 7 / 24 alacaklarınızı oturduğunuz yerden tahsil edebilirsiniz. Hem alacaklı firma hem de ödemeyi yapacak olan taraf için büyük konfor yaratan tahsildar uygulamasına ilginin günde güne arttığını ve ilerleyen dönemlerde pek çok firmanın da bu sisteme dahil olacağını öngörmek mümkün.